Nowa lustrzanka ze stajni NIKON'a - D5000

Pytania, opinie na temat sprzętu fotograficznego

Nowa lustrzanka ze stajni NIKON'a - D5000

Postprzez juha » N, 21 czerwca 2009, 10:22

gregor napisał(a): Nikon D5000 (mój nowy nabytek ;) )

Gregor, gratuluje fajny nabytek. Trochę sie interesowałem tym body i faktycznie to niezły sprzęt.
Za, przede wszystkim:
- szybki autofocus,
- bardzo małe szumy
- ruchomy ekran;
przeciw:
- brak "wiertarki" w korpusie, przez to musisz kupować obiektywy dedykowane takim body, takie obiektywy są oczywiście droższe bo każdy jest wyposażony w silnik (właśnie to jest największa wada tego body),
- brak wyświetlacza na korpusie, który informuje o nastawach (wiem, że to wszystko jest na dużym LCD, ale to nie to samo),
- słabej jakości wyświetlacz LCD, ale to jest tańsze body, więc jakby był takiej jakości jak w D90, nikt by nie kupował D5000,
- ergonomia, pewnie gorsza niż w droższych modelach, więcej opcji dostępnych z menu, mniej przycisków "wyjętych" na zewnątrz aparatu,
- cena, aparat jest dosyć drogi jak na najniższy model w ofercie Nikona, jest to następca D40 i D60, powód jest taki, że jest to najnowszy model w ofercie, za pól roku pewnie cena spadnie o około 20%

Tak czy siak, gratuluje dobrego wybory, mam nadzieje, że zaowocuje to duża ilości nowych fotek na forum :)
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Re: Czasopisma of fotografii znalezione w sieci ...

Postprzez d3xter » N, 21 czerwca 2009, 11:31

Faktycznie okroili D5000.
Stronę http://www.dxomark.com/ znam.
Wg rankingu http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor
D90 i D5000 stoją na wysokiej pozycji.

Miejsce 1 do 12 super wypas :D

13 Nikon D90
14 Nikon D5000
18 Nikon D300
19 Sony Alpha 700
22 Pentax K10D
30 Sony Alpha 300
32 Canon EOS 40D
d3xter & dSLR
d3xter

Postprzez juha » N, 21 czerwca 2009, 12:46

Echh nie radzę się sugerować kropeczkami, wykresikami i takimi tam, to mówi samo za siebie:

13. Nikon D90
14. Nikon D5000
15. Canon EOS 1D Mark III
16. Canon EOS 5D

No chyba, że dla kogoś, kto jest odpowiedzialny za te zestawienie, priorytetem i wyznacznikiem jakości oceny jest kręcenie filmów przez lustrzankę.

Tutaj inne ranking:
http://optyczne.pl/ranking_czytelnik%C3 ... zanek.html
juha
Administrator

Postprzez d3xter » N, 21 czerwca 2009, 16:56

juha napisał(a):Echh nie radzę się sugerować kropeczkami, wykresikami i takimi tam, to mówi samo za siebie:

13. Nikon D90
14. Nikon D5000
15. Canon EOS 1D Mark III
16. Canon EOS 5D

No chyba, że dla kogoś, kto jest odpowiedzialny za te zestawienie, priorytetem i wyznacznikiem jakości oceny jest kręcenie filmów przez lustrzankę.

Tutaj inne ranking:
http://optyczne.pl/ranking_czytelnik%C3 ... zanek.html

Czemu każdy czepia się tego kręcenia filmów? Ciągle czytam jakieś głupie aluzje użytkowników innych systemów.
To tak samo jak czepiano się LV w Sony A300/350 i innych rzeczy. Jak ktoś nie chce to nie używa i tyle.
Sam nie używam opcji kręcenia filmów i wydaje mi się, że w rankingu akurat nie kierowano się kręceniem filmów.
"Optyczne" też przecież nie są wyznacznikiem rankingów sprzętu.
Zresztą napisałem tylko, że wg rankingu http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor
D90 i D5000 stoją na wysokiej pozycji. I tyle.
d3xter & dSLR
d3xter

Postprzez juha » N, 21 czerwca 2009, 18:04

d3xter napisał(a):Czemu każdy czepia się tego kręcenia filmów? Ciągle czytam jakieś głupie aluzje użytkowników innych systemów.

Mam wrażenie, że myślisz, że nabijam się z kręcenia filmów. Nie wiem jak jest z Olkiem i Sony, ale tak jak Nikona, Canon i Pentax mają w ofercie lustrzanki, które kręcą filmy, więc nie nabijam się z żadnego z systemów. Dla mnie to absolutnie zbędne. Tylko nie pojmuję dzięki czemu aparaty z pozycji 13 i 14 stoją wyżej w rankingu od aparatów z pozycji 15 i 16. Obydwa Nikony to świetne konstrukcje (sam bym kupił d90 gdybym mógł, D5000 być może też), ale czy naprawdę są lepsze od puszek na pozycjach 15 i 16. Wiadomo, że cena body świadczy o jego możliwościach, więc wystarczy rzucić na ceny tych aparatów i wszystko się wyjaśni.
Nie chce mi sie przeglądać tego serwisu po tym zestawieniu które zobaczyłem, ale może oceniają produkty w ten sposób, że np. 30% dają za kręcenie filmów, 20% za odchylany ekran i taki 5d lub 1d traci połowę punktów w rankingu. Mariusz jakby przed tobą postawił ktoś obydwa Nikony i Obydwa Canony i kazał wybrać 2 body które możesz zaabrać, zaręczam, że na stole zostałyby 2 Nikony. Patrząc na te rankingi zastanawiam się dlaczego zawodowi fotografowie, paparazzi, reporteży wybierają 5d lub 1d, zamiast któregoś z tych dwóch Nikonów.

d3xter napisał(a):To tak samo jak czepiano się LV w Sony A300/350 i innych rzeczy. Jak ktoś nie chce to nie używa i tyle.

Wszystko się zgadza, przydaje się, ale nie jest niezbędne.

d3xter napisał(a):"Optyczne" też przecież nie są wyznacznikiem rankingów sprzętu.

Oczywiście, że nie podałem, to tylko jako przykład i widać, że inni oceniają te same aparaty inaczej. Ja sam zawsze jeśli coś kupuję nie sugeruję się żadnymi rankingami, ale opiniami użytkowników i testami, biorę pod uwagi wady i zalety, a nie punktację w teście i pozycję w rankingu.

d3xter napisał(a):Zresztą napisałem tylko, że wg rankingu http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor
D90 i D5000 stoją na wysokiej pozycji.

Stoją bo są dobre, ale stoją za wysoko w stosunku do innych aparatów, które również są w tym rankingu.
juha
Administrator

Postprzez gregor » N, 21 czerwca 2009, 19:22

A ja myślę , że tu nie tyle chodzi o inne bajery ( filmy , ruchomy ekran , Live V ...) co o MATRYCĘ aparatu . Ja pomimo zakupu mego Nikona ranking aparatów inaczej bym widział .
Tylko tu chodzi o czysto techniczną jakość obrazu , utworzonego przez tą lub tamtą matryce , w tych porównaniach wolałbym mieć u siebie z 1500pkt Low-Light ISO (max 2527) , a aparat mógł by być i 10 pozycji niżej.
Juha mi też najbardziej doskwiera brak wiertary :oops: ale jak i w poprzednich moich aparatach musiałem iść na kompromis :(
Więc plusy przeważyły minusy .
-----------------------------------------------------------------
+ Nikon -moim zdaniem b. dobra firma
+Matryca -1/2 pełnej klatki , CMOS
+ niskie szumy - duże w mym poprzedniku FZ-30
+uchylny ekran - bardzo praktyczny ( nie wiem dlaczego tak piętnowany )
+filmy - mam Kamerę ale ja na wycieczkach i tak mam za dużo sprzętu ze sobą
+Live wiev - czasem ale się przydaje
+zdjęcia z interwałem - później mogę skleić w film
+szybki AF
+podobno ma wytrzymać 100 000 klapnięć lustrem
+jak na swą klasę to dość mały
-Brak wiertary do obiektywów bez silnika
-trochę za mały grip
-brak przycisków funkcyjnych (niby jest kilka , ale jak je zastąpię to będę musiał zaglądać do menu :(
A co do ceny , to za 5-8 lat to i za 1000pln da się go kupić albo i taniej tylko co czy ja wytrzymam tak długo :mrgreen:
A czym Wy się kierowaliście przy zakupię ?
Zastanawiam się nad tymi obiektywami http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co= ... 3&add1=680
Bo teraz jadę na mym starym 28-200 Tamron .
Co myślicie ? Doradźcie ;) Bo z kasą nie za tęgo :(
Pozdrawiam G
gregor

Postprzez WZG » Pn, 22 czerwca 2009, 07:26

Co do matryc to Nikon Sony (dawna Minolta) Pentax to matryce produkowane przez Sony. Pentax dopiero teraz w tym modelu co ma wyjsc posiada matryce samsunga i jak widac po samplach niezbyt nu to wyszlo. Co do bajerow w korpusie to przy takich testach napewno nie patrzy sie na oddanie szczegulow czy jakosci, a wlasnie na pierdoly wpakowane w korpus. Dlatego amatorskie Nikony wypadly wyzej niz Marki. Wlasciwie nawet nie ma jak tych aparatow porownac bo to calkiem inna klasa. W testach przed ferrari jest skoda bo ma wszystko za wiele mniejsza cene. A to jak jest wykonane i jak dziala to inna sprawa.
Dobrze tylko ze nagrywanie filmow wprowadzil Canon i Nikon bo inaczej bylby to calkowicie niepotrzebny i bez sesu bajer :) Nie wiem czy pamietacie jak Minolta wypuscila aprat z tylnym wyswietlaczem. Okreslono ze z tym sie nie da robic zdjec bo sie porysuje i ogolnie jest do du.. . Jak wprowadzil to Nikon i Canon to stalo sie swietnym pomyslem :)
Gregor choc nie mam Nikona polecam Ci tylko i wylacznie szkla firmowe. Zaden producent niezalezny nie posiada odpowiednikow szkiel w ich jej jakosci. Zawsze szkla z podobnej polki ustepuja szklom firmowym. Sa nieliczne wyjatki ale to chyba tylko stalki macro.
WZG

Re: Nowa lustrzanka ze stajni NIKON'a - D5000

Postprzez siarapl » Wt, 1 czerwca 2010, 15:34

Ktoś porównywał nikosia D5000 z D3000?
Który bogatszy?
D300 + 18-200VR + SB-600 + filtry + D40 no i smok na biegunach, i mantykory w pudełku
siarapl

Gadu-Gadu: 0

Postprzez juha » Wt, 1 czerwca 2010, 15:50

Siara zdecydowanie D5000, mimo, że starszy to o wiele lepszy. D3000 to entry level dla zupełnych amatorów, który działa na zasadzie prowadzenia za rączkę. Np. Chcesz uzyskać na zdjęciu rozmyte tło za fotografowanym tematem to: ...., chcesz zrobić zdjęcie w trudnych warunkach oświetleniowych to: ..... itd. itd. Matryca CCD nie CMOS, 10 MP, brak LV i Video i kupa innych braków. To najtańsze lustru u Nikona w tym momencie. Tu masz porównanie z D5000, zielone znaczy "lepiej"
http://www.dpreview.com/reviews/nikond3000/
juha
Administrator

Postprzez SawaRob » Wt, 1 czerwca 2010, 15:53

Cześć Siarapl,

D3000 to bardzo ubogi entry level, kolega D60.
D5000 to zacny aparat bez dwóch rolek i ekranu na górze obudowy, jakkolwiek przy dozie wytrwałości spokojnie można opanować ergonomię przycisków i radzić sobie z tym. Koledzy z forum mają D5000, sam robiłem zdjęcia tym sprzętem i z czystym sumieniem polecam każdemu, kto chce kupić pierwsze lustro (a i wystarczy na długo).

pozdrawiam,
SawaRob

Gadu-Gadu: 0

Następna strona

Powrót do Sprzęt