Makro - jakich używacie i co "polecacie" ;)

Pytania, opinie na temat sprzętu fotograficznego

Re: Makro - jakich używacie i co "polecacie" ;)

Postprzez juha » So, 5 czerwca 2010, 08:13

Fajnie jakbyś wrzuciła to samo bez soczewki, aby mniej więcej można było porównać jakiej wielkości powiększenie można osiągnąć i jak ma się do utraty ostrości jej użytkowanie:)
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Postprzez Luqasz » N, 13 czerwca 2010, 21:38

Witam wszystkich,

W związku z całkiem sporym zainteresowaniem makro postanowiłem podzielic się swoją wiedzą w tym temacie. Przed zmianą systemu cieszyłęm się obiektywem 100mm makro cena około 1600 zł. Aktualnie w systemie canona nie stac mnie na taki obiektyw i szukałem jakiegoś substytutu dającego zadowalające efekty. Przerabiałem reynoxy i inne soczewki nie spełniło to moich oczekiwań i nie dawało frajdy, mała GO bez możliwości zmiany tego stanu. Sporo czytałem na temat m42 wiedziałem że ludzie używają odwróconych heliosów itp. ale rezultaty nigdy mnie nie powalały (duże winetowanie i masakrycznie mała odległośc ostrzenia). Analizując swoją przygodę z minolta stwierdziłem że nie potrzebuje obiektywu z AF. Kupiłem adapter m42 - 30zł (są różne czarne, srebrne, z blokadą preselekcji przysłony z potwierdzeniem ostrości, lipne chinskie podróby itp... ale to inna bajka) zwykły metalowy. Okazało się że Gregor posiada starego jupitera 135mm f3.5 z pierścieniami pośrednimi po swoim dziadku (widac dziadek znał się na rzeczy :) ) na m42! Extra :D. Koszt takiego obiektywu to jakieś 130zł - 150zł bo to wersja MC z powłokami :P. Generalnie już mamy zestaw do makro tylko że jeszcze nie mamy odpowiedniej skali odwzorowania 1:1 a dopiero ta daję to co jest niewidoczne gołym okiem. Dodatkowo dokupiłem mieszek pentacon za 70 zł na giełdzie Foto. Podsumowując 30 + 150 + 70 = 250 zł Za tą kwotę mamy powiekszenie jakieś 2:1 jak nie większe to zależy od ogniskowej obiektywu, czyli w cenie reynoxa. Jak obiektyw makro do mieszka polecam jupiterka jest bardzo ostry ma powloki i 1,5m minimalną odległośc ostrzenia, po założeniu pierścieni + pełen wysów mieszka mamy niezłą lunetę makro i minimalna odległośc skraca się do około 35 cm. Jest to bardzo dobra odległośc od fotografowanego obiektu bo nie płoszymy owada. Przy takim powiększeniu szybko zorientujecie się że potrzeba sporo światła i tutaj najlepszym rozwiązaniem są lampy makro cena około 2000 zł. Ewentualnie zewnętrzna lampa z możliwością zdalnego wyzwolenia ale to też jest sporawy wydatek. Postanowiłem sobie z tym poradzic w inny sposób. Robimy dyfuzor do lampy wbudowanej w aparat. Z mojego krótkiego doswiadczenia z poprzednim (niestedy odpłyną razem z autem :( ) wiem że efekt jest świetny niskim kosztem. Konstruując swój dyfuzor nauczony błędami pierwszej wersji pomyślałem o tym że może ktoś będzie chciał spróbowac coś takiego zrobic. I aby zaoszczedzic wam czasu na szukaniu w sieci postaram się opisac jak to w miare szybko i sprawnie zrobic. Bez użycia linijki, szablonów tak aby nie głowic się za bradzo.

Skłądniki:
1. czarny brulion 1szt
2. taśma pakowna (transparentna)
3. klej do papieru
4. klej super glue
5. folia aluminiowa
6. kalka techniczna
7. dwa spinacze :D
8. nożyczki
9. miarka
opcjonalnie:
8. Podkładki filcowe z klejem
9. czarna taśma izolacyjna (dla zwiększenia estetyki :)

Zasada jest prosta im większy tym lepiej rozprasza światło!

dyfuzor.jpg
How to dyfuzorek

Zaznaczam że jest to mój wymyślony nowatorski sposób i będę wdzięczny za wszelakie udoskonalenia :)
Pamiętajcie o dopasowaniu końcówki dyfuzora do rozmiaru waszej lampy tak aby naklada dyfuzor na lampę. Mając na uwadzę dlugośc dyfuzora tak aby kąt padania światła oświetlał fotografowany obiekt delikatnie z góry. Po sklejeniu całości użyłem dociętej filcowej podkładki do stworzenia stopki która podtrzymuję dyfuzor na obiektywie zapewniając odpowieni kąt padania światła. Istotnym elementem mało widocznym jest oklejenie wszystkich 4 rantów w miejscu mocowania kalki tak aby w przypadku uszkodzenia mozna było ją wymienic nie niszcząc dyfuzora (w poprzedniej wersji mialem czarną taśmę izolacyjną było ładniej :)). Dobrze jest też wykleic ranty w miejscu nakladania lampy jak i stworzyc w prosty sposób kieszeń na lampę.

Pierwsze próby domowe:

Punkt 18. Troszkę niepotrzebnie obcinałem końcówkę można było wykorzysta tą częśc jako usztywnienie po zagięciu. (Obecnie też jest ok ale...)

jeśli są jakieś błędy proszę o poprawę. Jeśli macie jakieś pytania postaram się pomóc w miarę wolnego czasu.
Tak więc do dzieła wiara :D bo zima nas zastanie... Zapomniałem dodac że wszystkie niezbędne mi materiały nabyłem w sklepie papierniczym w MC!

pozdrawiam
Łuki
Załączniki
makro_5.jpg
5.
makro_4.jpg
4.
makro_3.jpg
3. ziarenka soli na kapslu
makro_2.jpg
2.
makro_1.jpg
1.
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Gadu-Gadu: 0

Postprzez Cyber » Pn, 14 czerwca 2010, 21:33

WOW.
Wylewnie, ale dokładnie. Śmiało możesz wydać książkę o "taniej" makrofotografii. Dobra robota, pytanie czy ktoś z forum skorzysta i się pochwali :P Ja chyba nie mam takich zdolności manualnych, ale kto wie, może jak w końcu zarażę się makro to na pewno odkopie ten wątek i skonstruuję własny dyfuzor :)
Canon EOS 7D + Canon EF-S 18-135mm 3.5-5.6 IS + Pentacon 50mm f1.8 (m42) + różne inne pierdółki + oko
Cyber

Postprzez serek » Wt, 15 czerwca 2010, 22:21

Dobry sprzęt. Czekam na owady itp:D
Aparat: Nikon D80
Obiektywy: Sigma 14mm f/2.8 ___/___Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED___/___Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO Macro
Inne: lampa SB-800___/___Westcott Micro Apollo Softbox
Web: Flickr
serek

Postprzez juha » Pn, 21 czerwca 2010, 12:58

Dla zainteresowanych ewentualnym nabyciem konwertera Raynox zamieszczam przykładowe zdjęcia, które pokazują jakie możliwości daje nam użycie konwertera.
Zdjęcia wykonane obiektywem 18-105, przy ogniskowej 105. Bez założonego konwertera, przy ogniskowej 105 obiektyw ostrzy od odległości około 20cm, po założeniu konwertera, odległość się zmniejsza do koło 8-10 cm.
Załączniki
Raynox-DCR205.jpg
Raynox DCR-250
juha
Administrator

Postprzez SawaRob » Cz, 24 czerwca 2010, 12:40

Cześć,

Widać, że Raynox winietuje mocno, ale pamiętać trzeba, że to tania alternatywa - chętnie bym spróbował - jak się wybierzecie do Wawy na plener, to weźcie ze sobą ;)

pozdrawiam,
SawaRob

Postprzez juha » Cz, 24 czerwca 2010, 13:38

Winieta powstaje, ponieważ soczewka powiększająca, jest o wiele mniejsza niż średnica mojego obiektywu, toteż zasłania po prostu pole widzenia obiektywu. Przykłady pochodzą z obiektywu u średnicy 67 mm, średnica soczewki w konwerterze to 49 mm, więc ta winieta, to obudowa soczewki założonej na obiektyw :)
juha
Administrator

Postprzez Luqasz » Cz, 24 czerwca 2010, 14:24

Przerabiałem to i pozbyłem się reynoxa dosyć szybko. Problem jest też ze zwiększeniem GO i czasami odległością ostrzenia. Powiem tak że nie zachwyciła mnie ta soczewka mimo tego że sporo osób ją poleca. O wiele lepszym sposobem jest kupno zwykłych pierscieni posrednich i oddalenie obiektywu od korpusu tym sposobem. Pamiętajcie że przy makro AF i tak nie jest priorytetem...
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Postprzez kOKOn » Pt, 25 czerwca 2010, 15:58

Zgłupłem ;)
Przymierzałem się właśnie do zakupu jakiegoś stałoogniskowego manuala w zakresie od 100mm-200mm wraz z Raynox DCR-250.
Jednakże po przeczytaniu postów Łukasza muszę się wstrzymać i jeszcze raz zastanowić.
Masz Juha tą soczewkę jeszcze (DCR-250) ?
Może byś ją zabrał na jakiś plener. "Przymierzył" bym ją do jakieś dwusetki.

Pzdr.

PS.
Łukasz - jaki jest twój podstawowy zestaw do macro ?
135mm jupiter + pierścienie + mieszek ?
Takumar 200mm gorzej się spisuje od Jupitera ?
kOKOn

Postprzez Luqasz » Pt, 25 czerwca 2010, 17:40

Kokon

Zawsze jak stosujesz jakies dodatkowe szkło (soczewkę) masz pogorszenie jakości aberację itp. mniej wiecej tak jak przy telekonverterach. W makro może to byc bardziej widoczne. Pisałem że nie polecam raynoxa bo miałem i nie spełnił moich wymagań najbardizej mnie denerwowało to że strasznie skracał odległość ostrzenia i nie mogłem zwiekszyć GO mimo tego że dawałem większą przesłonę. Jakoś mi nie podpasował. Z pierścieniami i mieszkiem masz o tyle dobrze że możesz sobie kontrolować przybliżenie. Jak masz stałoogniskowy obiektyw to odejmujesz i dodajesz pierścienie lub regulujesz mieszkiem. Przy zmiennogniskowym można zmieniac ogniskową (Gregor tak foci). Obiektyw 135 mm jest lepszy od 200 mm do macro bo daje wieksze powiększenie przy zastosowaniu tego samego zestawu czyli 5cm pierścieni + mieszek na pełnym wyciągu = jakies 15cm. Skala odwzorowania 1:1 od te jskali zaczyna się tak naprawdę makro. Teraz tak przy obiektywie 50mm i 5cm pierścieni masz 1:1 jesli te same pierścienie zamocujesz do obiektyu o ogniskowej 100mm to masz skalę 1:2 czyli mniejsze powiekszenie.

Tak naprawdę to wszystko zalezy co fotografujesz. Jeśli owady to musisz miec odległośc od owada dlatego tutaj proponuję obiektyw o ogniskowej od 80mm-150mm (ewentualnie 200). Jeśli nie potrzebujesz mieć dystansu i chcesz robić coś statycznego to możesz zakładać 35mm- 50mm tylko tracisz i to dość drastycznie przestrzeń roboczą a gdize miejsce na swiatło lampy dyfuzor itp.

W tym temacie to najlepiej popraktykować tka czy inaczej m42 ma sporo możliwości zawsze jakis obiektyw manualny mozna używać do innych celów
Ostatnio zdjęcia nocne robiłem manualnym takumarem 35mm/3.5 i jest bardzo ostry...

Sorki za ten chaotyczny tekst :) idę do domu...
Luqasz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt