Makro - jakich używacie i co "polecacie" ;)

Pytania, opinie na temat sprzętu fotograficznego

Makro - jakich używacie i co "polecacie" ;)

Postprzez outcast » Cz, 28 stycznia 2010, 13:09

Witam,
Obserwując Wasze zdjęcia w kategorii makro nasuneło mi sie pytanie,
jakich używacie w tym celu obiektywów i z własnego doświadczenia co byście polecili do D80 ?
Posiadam kowenter M42 i z tej kategorii też mógłbym coś kupić...
outcast

Re: Makro - jakich używacie i co "polecacie" ;)

Postprzez SawaRob » Pt, 29 stycznia 2010, 15:00

Cześć,

Mam inny system, jak i MACRO nie jest moją ulubioną dziedziną foto, jakkolwiek mam pseudo MACRO obiektyw, 50mm, odwzorowanie 1:2. Z tego co się oczytałem, to SIGMA 150mm MACRO odwzorowanie 1:1 to bardzo ciekawe szkło. (jest też 105tka). (o tym czytałem, to to multisystemowe szkiełko). Z Raynoxem nasi forumowicze nieźle szaleją, założony na jakaś dłuższą lufkę (coś jakoś 150 mm) fajnie działa.
W sumie to zabawa zaczyna się właśnie przy odwzorowaniu 1:1 - widziałem wiele fajnych zdjęć, czytałem sporo informacji pochodzących od p. Marka Wyszomirskiego
Z manuali M42 - nie używałem, to nie wiem, tu jest trochę informacji co do twego systemu.

pozdrawiam,
SawaRob

Gadu-Gadu: 0

Postprzez juha » Pt, 29 stycznia 2010, 16:55

Makro to ciężki kawałek chleba, lepiej spróbuj od kogoś pożyczyć jakiś sprzęt do makro i sprawdź czy masz do tego cierpliwość zanim władujesz kilkaset, lub więcej złotych w sprzęt, a później odłożysz to na półkę. Podczas robienia zdjęć makro, głębia ostrości jest tak mała, że zwiększanie przesłony nic nie daje, bo najmniejsze ruchy ciała w tył i przód, kiedy klęczysz nad pszczołą siedzącą na kwiatku, mają na nią wpływ i raptownie to co widać w kadrze staje się nie ostre.
Z tego co wiem, do makro lepiej nadają się kompakty, właśnie ze względu na dłuższa głębie ostrości. jeśli chodzi o obiektywy to poczytaj o Tamronie 90/2.8. To podobno idealne szkło do tych zastosowań, niemal już kultowe i bardzo ostre.
Tutaj poczytasz więcej: http://www.optyczne.pl/39.1-Test_obiekt ... 4%99p.html
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Postprzez outcast » So, 30 stycznia 2010, 13:53

juha napisał(a):Makro to ciężki kawałek chleba, lepiej spróbuj od kogoś pożyczyć jakiś sprzęt do makro i sprawdź czy masz do tego cierpliwość zanim władujesz kilkaset, lub więcej złotych w sprzęt, a później odłożysz to na półkę. Podczas robienia zdjęć makro, głębia ostrości jest tak mała, że zwiększanie przesłony nic nie daje, bo najmniejsze ruchy ciała w tył i przód, kiedy klęczysz nad pszczołą siedzącą na kwiatku, mają na nią wpływ i raptownie to co widać w kadrze staje się nie ostre.

Odnośnie cierpliwości....parę lat z żoną plus małe dziecko uczy cierpliwości i pokory ; :lol:
outcast

Postprzez gregor » So, 30 stycznia 2010, 13:54

:D :lol: :P
gregor

Postprzez gregor » Wt, 30 marca 2010, 17:27

outcast pytałeś o obiektywy do macro , to moje typy :

http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co= ... 6&add3=388

Ja jak nazbieram to kupię Tamrona 90/2.8 , widziałem używkę w bd. stanie za 1300 chyba , ma bardzo dobre recenzje zarówno na optyczne.pl jak i wśród fotografów .
Poza tym pamiętaj , że te obiektywy bardzo dobrze spisują się jako portretowe :!:
No i rozwiązanie pośrednim są pierścienie pośrednie ( ja mam ) , całkiem nie głupio się spisują .
Jak kupisz to się pochwal jaki wybrałeś i zdjęcia macro dawaj 8-)
Pozdrawiam G :mrgreen:
gregor

Postprzez Luqasz » Śr, 31 marca 2010, 14:44

Hej,

Z moich doświadczeń bardzo ważny jest dobry statyw najlepiej z głowicą + odległość ostrzenia obiektywu. Im większa odległość tym lepiej oczywiście przy obiektywach 1:1 bo dopiero przy takim odwzorowaniu rozmawiajmy o makro.

Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro
Bardzo dobry obiektyw prawie tak dobry jak moja minolta :) tylko w minolcie odległość ostrzenia jest większa cenowo to samo.

Proponuję Sigma 105 mm f/2.8 EX DG Macro. Odległość ostrzenia jest większa jak w Tamronie a jest tak samo ostry.

Nie polecam 50tek miałem i jest to męczące.
Na m42 nie znam się :( Gregor osiąga niezłe rezultaty z pierscieniami.

Ja mam jeszcze reynoxa i zakładałem to na 100mm minolty efekt jest miażdzący ale opanować to jest ciężko mala GO.

Brakowało mi tylko zewnętrznej lampy błyskowej tak aby z boku oświetlać obiekt ale poradziłem sobie dość pokaźnym dyfuzorem nakładanym na wbudowaną lampę . Spisywał się świetnie - niestety został w aucie które mi ukradli :(
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Gadu-Gadu: 0

Postprzez arogardnam » Śr, 2 czerwca 2010, 10:48

To ja mam jeszcze pytanie. Co sądzicie na temat Soczewek Macro. Np - http://www.allegro.pl/item1056853659_so ... mm_52.html
Jak sobie popatrzę na extra fotki na których widać nitki na skrzydełkach zwykłej muchy to aż serce roście. Na obiektyw mnie nie stać. Więc może soczewki? Ktoś tego uzywał wie z czym to się je? Każde info będzie pożyteczne. :)
arogardnam

Postprzez juha » Śr, 2 czerwca 2010, 11:44

Hej arogardnam. Niestety nie mam doświadczenia odnośnie soczewek o które pytasz. W ogóle mam małe doświadczenie jeśli chodzi o makro, ale z czystym sumieniem mogę polecić soczewkę makro firmy Raynox DCR-250. Posiada ją jeden z forumowiczów, pożyczałem od niego i miałem okazję się pobawić. Na Allegro używaną kupisz w granicach 150 zł, to niestety 3x więcej, ale jakość na pewno będzie o wiele lepsza, to sprawdzone rozwiązanie. Ja używałem jej z obiektywem Sigma 18-200, który nie jest na pewno obiektywem makro, na dodatek, demonem ostrości również nie jest. Zdjęcia możesz zobaczyć w tym wątku: viewtopic.php?f=19&t=159
Pozdrawiam i życzę częstszego "udzielania się" na forum :)
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Postprzez arogardnam » Pt, 4 czerwca 2010, 21:16

Dzięki za odpowiedź. Niestety chwilowo Raynoxy nie są w moim zasięgu. A oto efekt zabawy z soczewką +10 (tej za Allegro czyli firma bez firmy :-D ). Mi się podoba (mimo że tematyka może spotkać się ze sprzeciwem wojujących antypalaczy) Może później jeszcze coś wrzuce. :-) Pozdrawiam :D
Załączniki
1.jpg
pierwsze foto z soczewkami
arogardnam

Następna strona

Powrót do Sprzęt