M42

Pytania, opinie na temat sprzętu fotograficznego

Re: M42

Postprzez juha » Śr, 16 czerwca 2010, 16:07

SawaRob napisał(a):.. wkładamy matrycę z MF - ... - wówczas to też światło pada identycznie, jak i na mniejsza matrycę, jedynie zwiększamy pole obrazowania

i wg mojej opinii obszar głębi ostrości nie zmieni się - GO jest zależna od odległości od obiektu, ale jest niezależna od wielkości matrycy, z tym chciałem podyskutować, bo może jakiś parametr, zjawisko mi umknęło.

To powiedz dlaczego kompakty, lepiej nadają się do makro niż lustrzanki i dlaczego wszyscy mówią o "magii" pełnej klatki (na pewno nie chodzi tu o szumy).

Głębia ostrości za Wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4 ... ro%C5%9Bci
Bezpośrednio, na zakres głębi ostrości mają wpływ następujące czynniki:
przysłona – im mniejszy otwór względny jest pozostawiony (czyli: czym wyższa liczba przysłony, np. 16 lub 22), tym większa głębia;
odległość na jaką ustawiona jest ostrość obiektywu (odległość między przedmiotem a aparatem) - im odległość ta jest mniejsza, tym głębia ostrości również.
ogniskowa
Pośrednio, na zakres głębi ostrości ma wpływ:
rozdzielczość i wielkość sensora/filmu

Stąd też w kalkulatorze do którego link podałem wyżej wybierasz model aparatu, ponieważ wielkość matrycy w danym modelu ma znaczenie.
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Postprzez SawaRob » Śr, 16 czerwca 2010, 16:38

Cześć,

To ma sens, zdecydowanie w kompaktach jest większa GO - ale wynika ona z krótkich ogniskowych, jakie są użyte w obiektywach.
W mojej małpce jeśli się nie mylę to miałem od 6.8 do 68mm. Podawane prze marketingowców - to był ekwiwalent 36-360mm ale fizyczne wartości nie były takie. (Tak samo w Olkowych lustrzankach - 'marketingowcy' świadomie mylnie posługują się pojęciem ekwiwalentu ogniskowych, podczas gdy to nie jest prawda - po prostu pole obrazowania dla 300mm jest jak w przypadku 600mm, ale fizycznie jest to 2x mniejszy wycinek z 300mm i z drugiego końca - dla np 9mm to jest wycinek z 9mm z polem obrazowania jak dla 18mm)
Jeśli takie realne ogniskowe jak w kompaktach podstawisz do małego obrazka, np. w DOF Calc, to przypuszczam, że też będziesz miał dużą głębię ostrości. Tylko wyprodukowanie takich obiektywów ze szkła większego od paznokcia, nieprzekłamujących jest niezwykle trudne i pewnie niezwykle kosztowne.
W makro fotografii jest jeszcze skala odwzorowania i makro zaczyna się od -> 1:1 (1cm w rzeczywistości to 1cm na materiale światłoczułym) - nie wiem, czy to w kompaktach w ogóle jest możliwe takie odwzorowanie - więc koniec końców - lepsze są do pseudo makro, ale do makro już się nie nadają.

Co do magii pełnej klatki i potem magii średniego formatu to opisałem to w pierwszym poście.

pozdrawiam,
SawaRob

Gadu-Gadu: 0

Postprzez roarflex » Cz, 17 czerwca 2010, 19:38

jeszcze raz na glebie wpływa:
-ogniskowa
-odległośc
-przesłona

Poszukajcie wyprowadzenia wzoru na głebie ostrości
W kompaktach GO jest tak duże bo ogniskowe sa małe po kilka mm. Ogniskowe są małe dlatego bo i matryca malutka.
mistrz drugiego planu
roarflex

Postprzez gregor » Cz, 17 czerwca 2010, 19:52

Na tyle na ile się znam , to ja za roarflexem ;)
G :mrgreen:
gregor

Postprzez Luqasz » Cz, 17 czerwca 2010, 23:09

Temat rozwiną się całkiem nie w tym kierunku :D

Pytanie było proste i wydaję mi sie ze to co Juha napisal zgadza sie! Moj manualny obiektym ma ustawienie takie na przesłonie 8 i odleglosci ostrzenia 5 metrow powienien ostrzyc od 2,5 metra w nieskonczonośc. Z moich obserwacji wynika ze funkcjonuje to tylko przy pelnej klatce bo na 7d tak nie jest. Z wyliczen kalkulatora które pokazał Juha wynik jest prawidlowy dla pelnej klatki
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Postprzez SawaRob » So, 19 czerwca 2010, 12:30

Cześć,

A mi się wydaje, że w dobrym kierunku - bo chodzi o to, żeby zrozumieć - żeby to co jest w teorii przekładało się na praktykę. Jeśli głębia nie jest zależna od wielkości matrycy, to jej zakres w twoim wypadku nie powinien się zmieniać tylko dlatego, że podłączasz do 7D.
Jeśli jednak tak jest, to Ja chciałbym to zrozumieć, a nie 'na słowo uwierzyć kalkulatorowi...

pozdrawiam,
SawaRob

Postprzez Luqasz » So, 19 czerwca 2010, 20:11

Racja.

Ostatnio szukałem informacji na ten temat i ciężko mi szło dlatego między innymi napisałem na forum. Mam nadzieję że przy najbliższym spotkaniu dojdziemy do tego. W praktyce może będzie łatwiej. Coś w tym jest to tak jak z tymi obiektywami np nikona które sa tylko do cropa a do pelnej klatki nie pasują?
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Poprzednia strona

Powrót do Sprzęt