M42

Pytania, opinie na temat sprzętu fotograficznego

M42

Postprzez Luqasz » Wt, 15 czerwca 2010, 23:47

Witam,

Pomyślałem sobie aby rozpocząc taki wątek bo jeszcze na naszym forum nic nie pisaliśmy o obiektywach manualnych. Chętnie bym usłyszał wasze rady i doświadczenia z tym związane.
Na początek zacznę od pytania czy ktoś z was fotografował obiektywami manualnymi?
Mam takumara 35mm f3.5 podobno da sie go ustawic tak aby od 2,5 metra mial ostrosc w nieskonczonosc. Obiektyw na pierscienu od przyslony ma f8 w kolorze czerwonym i na pierscieniu od ostrosci na 5 metrze tez piatka jest czerwona jak to sie zgra to powinno byc tak ze od 2,5 do nieskonczonosci jest ostrosc. Nie dziala mi to albo nie rozumiem czegos, ewentualnie dziala to tylko na pelnej klatce ?

Dodatkowo dla mniej wtajemniczonych http://www.ckfoto.pl/foldery/m42_artykul.pdf
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Gadu-Gadu: 0

Re: M42

Postprzez roarflex » Śr, 16 czerwca 2010, 08:05

głębia ostrości nie zmienia się w zależności od wielkości klatki, a od odległości, ogniskowej i przesłony.
Tu masz wzór:
Db = D/(1+(D*0,3*f/F^2))
Dd = D/(1-(D*0,3*f/F^2))

Gdzie:
Db - bliższa granica głębi ostrości
Dd - dalsza granica głębi ostrości
D - ustawiona odległość od obiektu
f - użyta przesłona
F - użyta ogniskowa

Czerwone oznaczenia związane z głębią ostrości na obiektywach często dotyczą fotografii w podczerwieni. Ostrość dla promieni IR wypada w innym miejscu niż dla widma widzialnego.

Odnośnie głębi ostrości dodam, że tak na prawdę to ostrość jest tylko w niewielkiej płaszczyźnie to co jest za i przed w głębi ostrości jest prawie ostre, ale nie zupełnie
mistrz drugiego planu
roarflex

Postprzez juha » Śr, 16 czerwca 2010, 08:18

Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Postprzez Luqasz » Śr, 16 czerwca 2010, 10:23

Dziekuje wam za odpowiedz.

Fajny kalkulator Juha thx

Na stronie fotografowac.pl w opisie mojego obiektywu Super-Multi-Coated TAKUMAR 35mm f/3.5 jest napisane

"Godny rywal Flektogona, mały, zgrabny i dający niezwykły kontrast i kolory. To charakterystyczne tylko S-M-C Takumarów. Obiektyw ustawiony na odległość 5 metrów i przesłonę 8 pokrywa ostrością zakres od 2.5m do nieskończoności, bez konieczności jakichkolwiek ustawię ostrości - warto docenić tą zaletę!"

Na pierscieniu od przyslony mam f8 czerwone i na pierscieniu od ostrosci 5m (15ft) tez jest czerwone jak zgram te wartosci to ostrosc nie jest w nieskonczonosc i dlatego nie rozumiem tego :/

Po wyliczeniu w programie wychodzi
Depth of field
Near limit 3.09 m
Far limit 13 m
Total 9.93 m
Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS, speedlite 430ex ii, Takumar SMC 55mm f2.0
Luqasz

Postprzez juha » Śr, 16 czerwca 2010, 10:46

Luqasz napisał(a):Dziekuje wam za odpowiedz.
"Godny rywal Flektogona, mały, zgrabny i dający niezwykły kontrast i kolory. To charakterystyczne tylko S-M-C Takumarów. Obiektyw ustawiony na odległość 5 metrów i przesłonę 8 pokrywa ostrością zakres od 2.5m do nieskończoności, bez konieczności jakichkolwiek ustawię ostrości - warto docenić tą zaletę!"

Wszystko się zgadza. Ktoś, kto to pisał, na pewno pisał w odniesieniu do pełnej klatki. Rozmiar matrycy też wpływa na głębie ostrości.
Załączniki
2010-06-16_114454.gif
juha
Administrator

Postprzez Luqasz » Śr, 16 czerwca 2010, 10:50

Oooo tego nie sprawdziłem!

Dziękuję Marku właśnie tak myślałem że to działa tylko na pełnej klatce, a tak poza tym świetny ten obiektyw - takie niepozorne maleństwo a ostre jak cholera
Luqasz

Postprzez SawaRob » Śr, 16 czerwca 2010, 11:11

Cześć,

ponieważ posiadając Olkowy system często mnie lżono z tego powodu - w powiązaniu z GO/DOF.
Wydaje się, na pierwszy rzut oka, że Juha ma rację... i tak tego niby dowodzi DOF Calculator...
Tylko wydaje mi się, że gdzieś jest błąd..
Mały obrazek, czy pełna klatka - jako odniesienie - ma przy określonych warunkach fizycznych - a wiec obiektyw/ogniskowa, przysłona, odległość od obiektu - ma jakieś "GO". Teraz wyobraźmy sobie, ze w puszkę małoobrazkową wkładamy matrycę z Olka - co się dzieje ?
Nic... po prostu pole obrazowania się zmniejszyło - promienie światła dokładnie tak samo 'zapierdzielają' z prędkością zbliżoną do 300 000 000 m/s, widok przez pryzmat jest dokładnie ten sam co przy większej matrycy - jedyne, co różni efekt końcowy to zobrazowane pole, które jest odpowiednio mniejsze, i nie widzimy przez to "fajnego gooooo" wokół obiektu, bo wszystko jest ucięte ;)
Wówczas, żeby z małą matrycą uzyskać takie samo pole obrazowania - musimy się odpowiednio dalej odsunąć - zachowując ogniskową i przysłonę - ale zmieniamy odległość od obiektu - i wtedy GO jest już inne, nie takie magiczne...
W drugą stronę idąc - czyli do tej samej puszki wkładamy matrycę z MF - i w celu czysto teoretycznym zakładamy ze obiektyw nie winietuje - wówczas to też światło pada identycznie, jak i na mniejsza matrycę, jedynie zwiększamy pole obrazowania, więc żeby mieć takie samo pole - musimy się do obiektu zbliżyć - zachowując ogniskową i f - ale odległość wpłynie zdecydowanie na nasze Go i wtedy to dopiero będzie magiaaaaa średniego formatu.
Tak to widzę. Jestem gotowy do polemiki :)

pozdrawiam,
SawaRob

Postprzez Luqasz » Śr, 16 czerwca 2010, 11:29

Sawa,

Strasznie mocno pojechaleś w swoich przemyśleniach z moją dotychczasowa wiedzą jaką posiadam w tym temacie postaram sie utrzymać dystans i utrwalić na dzień dzisiejszy w przekonaniu że Marek wyjaśnił mi to co mnie trapiło i nad czym się zastanawiałem. :)

Dla zainteresowanych znalazłem w sieci lekki przyjemny artykuł o m42 dla początkujących ostatnie zdania potwierdzam na własnym przykładzie :D

http://www.ckfoto.pl/foldery/m42_artykul.pdf
Luqasz

Postprzez juha » Śr, 16 czerwca 2010, 15:33

SawaRob napisał(a):ponieważ posiadając Olkowy system .........
........ gotowy do polemiki :)

Allle o so chodzi ... ? ;-)
juha
Administrator

Postprzez SawaRob » Śr, 16 czerwca 2010, 15:44

cześć,

Hmm - może najpierw definicja: Polemika
A teraz jej powód:
juha napisał(a):Rozmiar matrycy też wpływa na głębie ostrości.

SawaRob napisał(a):wkładamy matrycę z Olka ... promienie światła dokładnie tak samo 'zapierdzielają' ... widok przez pryzmat jest dokładnie ten sam co przy większej matrycy - jedyne, co różni efekt końcowy to zobrazowane pole, które jest odpowiednio mniejsze... wkładamy matrycę z MF - ... - wówczas to też światło pada identycznie, jak i na mniejsza matrycę, jedynie zwiększamy pole obrazowania

i wg mojej opinii obszar głębi ostrości nie zmieni się - GO jest zależna od odległości od obiektu, ale jest niezależna od wielkości matrycy, z tym chciałem podyskutować, bo może jakiś parametr, zjawisko mi umknęło.

pozdrawiam,
SawaRob

Następna strona

Powrót do Sprzęt