problem z ostrością - obiektyw 50mm

Opis technik jakie stosujecie podczas codziennego fotografowania.

problem z ostrością - obiektyw 50mm

Postprzez fotoja » Pt, 6 kwietnia 2012, 14:29

jestem fotoamatorką:) robiłam zdjęcia na kitowym obiektywie bo nie stac mnie było na lepszy:) i doszłam do takiej wprawy ze zdjęcia mi już mniej wiecej fajne wychodziły:) zawsze jednak miałam problemy z oświetleniem bo obiektyw był ciemny. Ostatnio dostałam 50mm ucieszyłam się bardzo bo dzieciaczki rosną i coraz ciężej zrobić im dobre zdjęcie - bo nie chca stac spokojnie i patrzec w okno:) Nowy obiektyw jest super robi fajne zdjęcia nawet w złych warunkach oświetleniowych ale nie moge przejsc jedej rzeczy - mam problem z ostrością. Zawsze mi gdzies ucieka. Wiem ze 50 maja to do siebie ze cieżko jest złapać ostr :D ość ale wydaje mi się że coś jest nie tak?? czy ktosmi moze cos podpowiedziec? acha obiektyw o ktorym mowa to canon lens ef.
fotoja

Gadu-Gadu: 0

Re: problem z ostrością - obiektyw 50mm

Postprzez SawaRob » Pt, 6 kwietnia 2012, 17:36

Hej,
witaj na forum.

Polecam następujące działania -

1. tak zwany 'test baterii'
a. ustawiasz np. na parapecie baterie paluszki - np. 3 sztuki, dość blisko siebie, ale każda następna bliżej okna.
b. robisz zdjęcie ustawiając ostrość na jedną z nich (po kolei).
c. w komputerze sprawdzasz, czy aparat ostrzy prawidłowo, czy określone baterie są ostre, czy możesz przeczytać napisy na bateriach pisane drobnym maczkiem.

2. tak zwany test linijki /gazety -
a. umieszczasz na stole linijkę/gazetę, ostrzysz na skalę z milimetrami/obrany wers w szpalcie - w obrane prze Ciebie miejsce, ustawiając aparat/obiektyw pod kątem 45 stopni względem stołu.
b. na komputerze sprawdzasz, czy ostrość jest tam, gdzie chciałaś
Obydwa testy robisz przy różnych f (zaczynając od największego otworu - 1.8 stopniowo w górę).

Jeśli wszystko jest OK, to znaczy, że:
a. skoro zdjęcia z elementami statycznymi wychodzą ostre, to po prostu masz za szybkie dzieciaki, aby zrobić im ostre zdjęcia.
b. Przymknij obiektyw do f=2.0 lub 2.8, podnieś czułość ISO, aby obniżyć czas migawki ( - aby uzyskać minimum 1/50, lepiej 1/100), spróbuj ponownie zrobić zdjęcia.
c. ćwicz częściej, ustawiaj ostrość dłużej, upewniaj się kilkakrotnie, że się udało aż dojdziesz do wprawy

Jeśli nie jest OK, to znaczy, że:
a. jeśli nic nie jest ostre - najprawdopodobniej masz wadliwy obiektyw.
b. a może masz problem z BF/FF - czyli Back Focus / Front Focus - aparat lustrzankowy ostrzy właściwie, ale obiektyw nie trafia 'wiązką' w matryce - trafia albo przed, albo za matrycą co sprawia, że zdjęcia są nieostre lub ostrość jest w innym miejscu
- jeśli tak, to może wystarczy go przymknąć, a może masz w aparacie możliwość poprawiania tego parametru, jeśli nie - to wysyłka do serwisu wraz z body - niezbędna.

pozdrawiam,
SawaRob

Postprzez outcast » Pt, 6 kwietnia 2012, 21:55

fotoja napisał(a):jestem fotoamatorką:) robiłam zdjęcia na kitowym obiektywie bo nie stac mnie było na lepszy:) i doszłam do takiej wprawy ze zdjęcia mi już mniej wiecej fajne wychodziły:) zawsze jednak miałam problemy z oświetleniem bo obiektyw był ciemny. Ostatnio dostałam 50mm ucieszyłam się bardzo bo dzieciaczki rosną i coraz ciężej zrobić im dobre zdjęcie - bo nie chca stac spokojnie i patrzec w okno:) Nowy obiektyw jest super robi fajne zdjęcia nawet w złych warunkach oświetleniowych ale nie moge przejsc jedej rzeczy - mam problem z ostrością. Zawsze mi gdzies ucieka. Wiem ze 50 maja to do siebie ze cieżko jest złapać ostr :D ość ale wydaje mi się że coś jest nie tak?? czy ktosmi moze cos podpowiedziec? acha obiektyw o ktorym mowa to canon lens ef.

Witaj na forum
SawaRob bardzo dobrze wyjaśnił Ci temat z natury technicznej, ja postaram Ci się przełożyć "łopatologicznie ;)
Sam jestem użytkownikiem 50'tki zeświatłem 1,4 i też mam małe dzieciaki, zrobić dobre, nieporuszone zdjęcie w warunkach pokojowych i późnego wieczoru powiem Ci, że jest sztuką. Tak jak kolego pisał, ja staram się podnosić ISO nawet do 800 ale i to czasami niewiele pomaga - dzieciaki są zbyt szybkie w stosunku do migawki ;)
Jeżeli obiektyw robi ostre zdjęcia przy dobrym świetle to jest ok, warunki poniżej F2.8 wymagają wprawnej ręki i "nieporuszającego się zbyt szybko" obiektu, który się fotografuje. 8-)
outcast

Postprzez fotoja » So, 7 kwietnia 2012, 14:45

dziękuje bardzo za odpowiedz. Bardzo mi pomogliście przynajmniej wiem na czym stoje. Sprawdziłam ten back i front focus i niestety to może być to. Fakt faktem że ja mam canon 450 ale problem ten sam. cytuje:
Historia pierwszej (i ostatniej) ujawnionej wady.
Przez ponad pół roku, używałem 350tki z obiektywem Sigma 18-200. W najlepszym przypadku mogłem liczyć na przysłonę 5.6. Później dokupiłem Canonowski obiektyw 50/1.4. Podpiąłem do aparatu i bardzo szybko okazało się, że większość zdjęć jest po prostu nieostra. Problem dotyczył tylko dużych otworów przysłony. Oczywiście świadom bardzo małej głębi ostrości przy takich otworach, zacząłem ekperymentować. Przy użyciu prostej, amatorskiej konstrukcji stwierdziłem, że po prostu mam back-focus. Wszelkie wątpliwości straciłem wykonując zdjęcie na przysłonie 1.4 przu ustawieniu na nieskończoność. Obraz był kompletnie nieostry. Żeby się upewnić, czy problem leży po stronie aparatu czy obiektywu, wykonałem jeszcze zdjęcia porównawcze przy użyciu tego samego obiektywu i dwóch body. Okazało się, że z aparatu kolegi zdjęcia wychodzą bardzo dobre. Przy okazji dowiedziałem się, że ten drugi aparat też miał problemy z autofocusem. Zniknęły po kalibracji w serwisie Canona. Nie pozostało nic innego jak wysłać sprzęt do jedynego w Polsce serwisu Canonan na ulicy Żytniej w Warszawie. Z wyjątkiem problemów z dodzwonieniem się, dwukrotny kontakt z serwisem oceniam od dobrego (jakaś pani) po bardzo dobry (serwisant). Po tygodniu aparat wrócił naprawiony. Tym razem panowie przesadzili nieco w drugą stronę. Teraz mam minimalny front-focus. Jako, że nie jestem sprzętowym fetyszystą, przesunięcie nie jest wielkie i już się nauczyłem z nim żyć, więc nie odsyłam sprzętu do ponownej kalibracji. Tym bardziej, że nigdy nie wiadomo jak by po niej działał. Oto porównanie zdjęć wykonanych przed i po kalibracji oraz porównanie zdjęć wykonanych moim aparatem przed kalibracją i aparatem kolegi.
W międzyczasie, kiedy mój aparat był w serwisie, miałem okazję podpiąć obiektyw do trzeciej 350tki. Zgadnijcie co się okazało? Potworny back-focus :) Z lektury internetowych dyskusji wynika, że jest to problem powszechny. Wiele osób, które podpinały do Canona 350D obiektywy o dużych otworach przysłony raportowały bardzo podobne problemy. Naprawdę bardzo jestem ciekaw, jaki procent fabrycznie nowych aparatów ma prawidłowo skalibrowany autofokus?

Uwaga osobista.
Obawiam się, że opisany stan rzeczy jest świadomą taktyką firmy, mającą obniżyć koszty produkcji, przy założeniu, że mało który posiadacz taniej lustrzanki będzie do niej podpinał obiektywy nieco lepsze od kitowego szkła (na którym notabene żadnej wady autofokusa zobaczyć nie można). Jeśli tak jest, to jest to działanie nie fair wobec swoich klientów. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że albo kontrola jakości w firmie leży albo ten konkretny model ma wadę konstrukcyjną lub produkcyjną, a w takim przypadku firma powinna ten fakt ogłosić i bezwarunkowo kalibrować aparaty. Jeśli tego nie robi, to jest to działanie nie fair wobec swoich klientów. Pozostaje jeszcze możliwość, że moje i dziesiątków innych osób doświadczenia są jedynie złośliwą igraszką statystyki i trafiliśmy właśnie na te wadliwe egzemplarze.
A tak zupełnie na marginesie fakt, że firma sprzedająca tak wiele tak różnych produktów ma w Polsce tylko jeden punkt serwisowy jest działaniem nie fair wobec swoich klientów.

Dobra rada.
Kupując lustrzankę Canona (na pewno tak zrobię następnym razem) wybierzcie się do sklepu z obiektywem z otworem 1.4 lub 1.8 i sprawdźcie, czy konkretny egzemplarz, który chcecie kupić nie jest dotknięty opisaną powyżej wadą.
fotoja

Postprzez fotoja » So, 7 kwietnia 2012, 14:53

nie mogę tego zmienić w aparacie -sprawdziłam instrukcję - więc jak nic czeka mnie serwis. Niestety zdjęcia niewyraźne wychodziły tez w idealnych warunkach przyrody:) w załączniku przykład.
IMG_0229.JPG

a swoją drogą te testy też jeszcze zrobie żeby się upewnić ale to już innym razem:) jak trochę więcej czasu będzie. Życzę Wesołych świąt:)
fotoja

Postprzez SawaRob » N, 29 lipca 2012, 16:42

Hej, i jak aparat/obiektyw? był w serwisie? wrócił? Masz nowe trafione zdjęcia? z przyjemnością oblookam.
SawaRob

Powrót do Techniki fotografowania