Pajęczaki.

Wszystko w dużym powiększeniu.

Pajęczaki.

Postprzez outcast » N, 26 sierpnia 2012, 20:48

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) – gatunek pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Samice osiągają do 25 mm, samce tylko 7 mm. Pająk ten nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Głowotułów ma srebrzysty, odwłok zaś srebrzysty lub złotawy z czarnymi poprzecznymi prążkami.
Zasięg występowania
Gatunek ten występuje w Europie w strefie umiarkowanej. W Polsce spotykany jest najliczniej na południu, głównie na porośniętych wysoką trawą, zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w ogrodach, bardzo często występuje na krzewach owocowych, takich jak malina. Ostatnio spotykany jest także w zbożu.
Dawniej ten palearktyczny gatunek występował w środkowej Europie na szczególnie ciepłych stanowiskach. Obecnie rozszerza zasięg i wyraźnie zwiększa swoją liczebność. Występuje na terenie całej Polski, w niektórych okolicach bywa bardzo liczny.
Sieć
Pajęczyna tygrzyka paskowanego jest duża, kolista, gęsto upleciona w płaszczyźnie pionowej, z charakterystycznym zygzakowatym szwem wzmacniającym (stabilimentum).
Pokarm
Tygrzyki żywią się tym, co złapią w sieć, głównie są to muchy, koniki polne, motyle i inne owady, pająk ten potrafi upolować nawet ważkę oraz osę i pszczołę (lecz gdy zostanie użądlony, umiera na miejscu). Jeden owad wystarczy tygrzykowi nawet na tydzień; gdy jest głodny, wisi sam na środku sieci i czeka na ofiarę.
Załączniki
DSC_0127x.JPG
1
DSC_0149x.jpg
2
DSC_0196x.JPG
3
DSC_0230x.jpg
4
DSC_0156.JPG
5
outcast

Re: Pajęczaki.

Postprzez gregor » Wt, 28 sierpnia 2012, 11:22

Widzę , że ciekawe próby macro , zakup Tamrona 90/2.8 :?:
2 przysłona f5 za mała głębia , ogólnie naj. z tego setu , jeszcze bym podkadrował ,
5 f13 znacznie lepiej z ostr. , rozumiem , że odwróciłeś zd. , bo pająki te zazwyczaj z głową do dołu .
Reszty bym nie dawał , mam gdzieś całą akcje "plastrowania" komarnicy przez tego pająka , jak znajdę to pokażę .
Fajne info o nim . Dawaj następne paskudy , jest ich pełno ;)
G :mrgreen:
gregor

Re: Pajęczaki.

Postprzez outcast » Wt, 28 sierpnia 2012, 11:54

gregor napisał(a):Widzę , że ciekawe próby macro , zakup Tamrona 90/2.8 :?:
2 przysłona f5 za mała głębia , ogólnie naj. z tego setu , jeszcze bym podkadrował ,
5 f13 znacznie lepiej z ostr. , rozumiem , że odwróciłeś zd. , bo pająki te zazwyczaj z głową do dołu .
Reszty bym nie dawał , mam gdzieś całą akcje "plastrowania" komarnicy przez tego pająka , jak znajdę to pokażę .
Fajne info o nim . Dawaj następne paskudy , jest ich pełno ;)
G :mrgreen:

Tak, swojego czasu zakupiłem od juhy :)
Co do głowy pająka - ten typek tak się usadowił przy samej ziemi, że miałem trudny dostęp (w tym momencie przydałby się odchylany ekran w aparacie).
Posiłkowałem się lusterkiem - praktycznie jest to zdjęcie z lustra ;) a zamieszczając na forum zapomniałem odwrócić :oops:
Co do reszty - tak jak pisaliście - jest kawałek ciężkiego chleba - jeszcze się uczę więc wybacz niedociągnięcia ;)
outcast

Powrót do Makrofotografia