Truskawki, suszonki, kwiatki etc.

Truskawki, suszonki, kwiatki etc.

Postprzez aaanka » Cz, 28 października 2010, 18:47

Witam ;)

kolejne moje zdjęcia.
Załączniki
IMG_2425a.jpg
1
IMG_2438a.jpg
2
IMG_2442a.jpg
3
1.JPG
4
IMG_61mal96.jpg
5
aaanka

Gadu-Gadu: 6273939

Re: Truskawki, suszonki, kwiatki etc.

Postprzez SawaRob » Pt, 29 października 2010, 14:40

Cześć,

Te truskawki to do makro/zbliżeniowa możesz przenieść. Co do zdjęć tychże - większość zaczyna od czegoś co ma pod ręką, i to mi się podoba - focisz, szukasz relacji między kolorami, bawisz się światłem, budujesz kompozycje. Jest ładnie, czysto, bez przesytu, podoba mi się. Do fotografii produktowej jeszcze kawałek drogi, ale już nawet takie zdjecia na stronach internetowych mogłyby zagościć. Fotografia produktowa jest zazwyczaj bezcieniowa, jeśli na jedynce nie było by cienia - to pod taką by podchodziła - zaś teraz - jest to ładna truskawka położona na czystym stole. Fajne też są te na czarnym tle - coś tam mazałaś, nie jest to z tego co widzę efekt oświetlenia, tylko obróbki, ale dość dobry efekt - to cenne, że potrafisz przerobić zdjęcie, ale próbuj też zaaranżować taką scenę, aby uzyskać takie właśnie warunki oświetleniowe jakich oczekujesz w efekcie końcowym - doświadczenie zdobyte przy zbliżeniówkach przełoży się potem na większe obiekty.

Co do krajobrazu zaś - 4 jest świetna, dostrzegłaś odpowiedni moment, b. fajny kadr i światło. 5 mi się nie podoba, ot takie wiszące łyse brązowe smarki na tle desek na wodzie.

pozdrawiam,
SawaRob

Gadu-Gadu: 0

Postprzez aaanka » Pt, 29 października 2010, 20:33

dzięki ;p

W tych z z czarnym tłem trochę czyściłam tło (jak zwykle coś tam na lustrze siedziało) a w pierwszym bawiłam się poziomami i krzywymi - chciałam uzyskać efekt samej truskawki na białym tle. Na pierwszej truskawce usunęłam też bliki światła i nie wiem co mam z tym robić(np. zdj. 3 ) (to samo tyczy się fotografii ludzi np. bliki na nosie, czole) jak się do tego zabrać?
aaanka

Gadu-Gadu: 6273939

Postprzez juha » So, 30 października 2010, 13:45

Bliki o których piszesz, są tzw. "przepałami" czyli miejscami za bardzo naświetlonymi na zdjęciu. Aby ich uniknąć zmniejsz ekspozycję i zrób zdjęcie jeszcze raz, czyli skróć czas naświetlania, lub dobierz większą wartość przesłony. Wtedy może się okazać, że niektóre miejsca są zbyt słabo doświetlone, ale przynajmniej nie stracisz szczegółów w miejscach przepalonych. Z miejscami niedoświetlonymi sobie łatwo poradzić. Aby wyciągnąć z nich szczegóły szukaj w programie graficzny, czy do wywoływania rawów opcji podobnej w nazwie do "Fill Light" (tak się nazywa w Lightroomie którego ja używam), takim suwaczkiem wystarczy delikatnie pojechać w prawą i będzie ok. Natomiast w Photoshopie służy do tego opcja Obraz -> Dopasowania -> Cienie/Podświetlenia.
Jeśli już zrobiłaś zdjęcie i chcesz dokonać korekty w PS, to użyj narzędzia pędzel korygujący. Najedź kursorem na miejsce poprawnie naświetlone blisko przepału, wciśnij alt i kliknij LPM na to miejsce. Następnie klikaj już tylko LPM bez wciśnięte alta i zamaluj białe miejsca. Możesz też użyć narzędzie punktowy pędzel korygujący i klikać na białe miejsca. Jeśli przepały nie będą zbyt wielkie, narzędzie sobie poradzi.
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Powrót do Krajobraz, przyroda, zwierzęta