Martwa natura? ;-)

Martwa natura? ;-)

Postprzez juha » So, 6 marca 2010, 21:57

Dziś jak niektórzy zapewne widzieli, na forum padła propozycja zorganizowania na szybko mini pleneru. Frekwencja była niewielka (jak przewidywano) zjawiły się 3 osoby :) Tym razem nie było problemu z wybraniem miejsca w którym odbędzie się plener. Za namową Danka w tym wątku http://mfaf.pl/viewtopic.php?f=18&t=258 udaliśmy się do Prypyati, opuszczonego miasta po eksplozji reaktora atomowego w Czarnobylu. Niestety bardzo ryzykowaliśmy, nie byliśmy wyposażenie w liczniki Geigera, więc nie wiedzieliśmy, które miejsca są mniej, a które bardziej skażone, ale czego się nie robi, aby sfotografować ciekawe miejsca.
Wiem, że wątek ten, pewnie nadawałby się bardziej do działu reportaż, ale ponieważ Martwa natura, to najmniej uczęszczany dział MFAF, a zdjęcia mają dużo wspólnego ze słowem "Martwa" umieszczę je tutaj ;-)
Gregor, roarflex, teraz wasza kolej.

Komentarze, krytyka jak zwykle mile widziana.

P.S. Po kliknięciu na zdjęcie, aby zobaczyć je w normalnej wielkości, proszę nacisnąć klawisz "f" lub wcisnąć drugą ikonkę od prawej strony.
Załączniki
if3.jpg
Prypyat 3
if2.jpg
Prypyat 2
if1.jpg
Prypyat 1
Nie potrafię robić zdjęć, ale lubię :)
juha
Administrator

Gadu-Gadu: 13100

Re: Martwa natura? ;-)

Postprzez gregor » N, 7 marca 2010, 09:34

Podobają mi się takie tasiemce jak u Ciebie juha , ja dla odmiany wrzucam pojedynczo .
Trochę wiało , ale uważam za całkiem udane spotkanie i ta strefa promieniotwórcza , to było coś :shock:
Również zapraszam do wyrażania opinii o zd. Juhy i moich .
Pozdrawiam G :mrgreen:
Załączniki
10.jpg
10. dodatkowe zabezpieczenie , po wybuchu szybko wybudowany sarkofag
9.jpg
9. wejście główne do pomieszczenia z rdzeniem uranowym
8.jpg
8. pojemniki na zużyte materiały promieniotwórcze
7.jpg
7. Jedna z wielu dziur na budynku reaktora po wybuchu
6.jpg
6. komin termiczny
5.jpg
5. widok ogólny
4.jpg
4. obieg wtórny reaktora
3.jpg
3. Na tej maszynie szlifowano-dopasowywano rdzenie uranowe
2.jpg
2. Bud. kontrolny , to tu zapadały wszystkie decyzje w razie awarii reaktora
1.jpg
1. Bud. główny z widocznymi pokrywami reaktorów , po wybuchu tymi otworami poszła chmura radioaktywna
gregor

Postprzez juha » N, 7 marca 2010, 10:07

Gregor najbardziej podoba mi się 4,5 i 9 ze względu na najfajniejsze moim zdaniem kadry. Natomiast w każdym z tych zdjęć nie podoba mi się konwersja dla BW. Nie wiem jakiego programu użyłeś, czy była możliwość kontroli nad procesem konwersji, ale moim zdaniem bak jest po prostu kontrastu, który nadałby wyraz fotografiom. Pozwoliłem sobie przekonwertować po mojemu, wynik poniżej:)
Załączniki
g.jpg
juha
Administrator

Postprzez roarflex » N, 7 marca 2010, 12:22

To teraz moje zdjecia. Poszedłem w kierunku koloru, suwak nasycenia na maxa.
Załączniki
DSC_8698.jpg
6
DSC_8692.jpg
5
DSC_8683.jpg
4
DSC_8675.jpg
3
DSC_8653.jpg
2
DSC_8653.jpg (182.76 KiB) Przeglądane 4862 razy
DSC_8652.jpg
1
mistrz drugiego planu
roarflex

Postprzez roarflex » N, 7 marca 2010, 12:39

Gragor moim zdaniem najlepsze twoje zdj to 2 i 5,a zdj 7 ma klimat. Niski kontrast mi nie przeszkadza, mysle ze nie osłabia zdjec.
Juha z 1 zestawu 2 i może 6. Z 3 zestawu nr 5 byłby fajny gdybyś usunął jasne plamy w tle zostawiając światło wpadające na dole tylniego planu
Juha zamiesc zdjecie swjego psa, może ktoś gdzieś widział, ja zwracam uwagę na psy na ulicy.
mistrz drugiego planu
roarflex

Postprzez juha » N, 7 marca 2010, 13:35

roarflex napisał(a):Juha z 1 zestawu 2 i może 6. Z 3 zestawu nr 5 byłby fajny gdybyś usunął jasne plamy w tle zostawiając światło wpadające na dole tylniego planu

Dzięki za uwagi. Jeśli chodzi o Twoje zdjęcia, widzę, że postawiłeś w tym reportażu na detale i minimalizm i podobnych rzeczy doszukiwałeś się u mnie. Jeśli chodzi o Twoje zdjęcia najbardziej podoba mi się 6 i 2. To pierwsze ma świetny klimat.

roarflex napisał(a):Juha zamiesc zdjecie swjego psa, może ktoś gdzieś widział, ja zwracam uwagę na psy na ulicy.

Za Twoją namową już to zrobiłem, mam nadzieję, że się uda. Informacja jest tutaj: http://mfaf.pl/viewtopic.php?f=18&t=266
juha
Administrator

Postprzez roarflex » N, 7 marca 2010, 20:32

Juha nie postawiłem na detale i minimalizm. Szukałem faktur i ciekawych kompozycji kolorystycznych. Dla mnie detale to np. uchwyt i szpara z zestawu gregora -9."wejście główne do pomieszczenia z rdzeniem uranowym".
mistrz drugiego planu
roarflex

Postprzez SawaRob » N, 7 marca 2010, 21:21

Cześć,
juha napisał(a):Tym razem nie było problemu z wybraniem miejsca w którym odbędzie się plener - udaliśmy się do Prypyati, opuszczonego miasta po eksplozji reaktora atomowego w Czarnobylu.

gregor napisał(a):Trochę wiało , ale uważam za całkiem udane spotkanie i ta strefa promieniotwórcza , to było coś :shock:
Pozdrawiam G :mrgreen:

Fajnie, że się wybraliście - w końcu coś się rusza :)
Pomysł na foto-opowieść interesujący, ale mi wciąż trochę brakuje jakiegoś scenariusza. Najlepiej historie poprowadził Gregor, u Juhy to wygląda na powrzucane 'ot tak'.
Roarflex znowu postawił na zestawienia - faktura i kolor, więc jakby jego to nie dotyczy(jak dla mnie 2,5, 6 - najciekawsze).

Gregor, mi - tak jak i Jusze - konwersja do BW wydaje się za płaska. Kadry są fajne, 3,4, 7, i 9 (bardzo fajny tryptyk) przypadły mi do gustu. Ostatnie fajnie 'zamykałoby' opowieść gdyby wyłącznie zasuwa (en face) byłaby treścią zdjęcia, - kłódka dość nowożytna, ale widocznie co jakiś czas sprawdzają reaktor, i pieczętują na nowo ;)

Juha, najbardziej podobają mi się 1.1, 2.3, 2.4, 2.5, 3.5.
Fajnie, widać że szukaliście ciekawych ujęć, zbliżeń i szerokich kadrów, gdzieniegdzie zmiana pozycji obserwacji pozwoliła na dostrzeżenie innego oblicz fotografowanych obiektów. Bardzo cenne.

juha napisał(a):Wiem, że wątek ten, pewnie nadawałby się bardziej do działu reportaż

hmm... Ja tego nie potrafię robić (fotoreportaży), ale wyrażę się: na reportaż to za mało - za małe odniesienie do ludzi, brak opowiedzenia historii (gdyby nie wstęp, to byłoby cienko), nie widać początku ani końca, po prostu zbiór lepszych i gorszych zdjęć z 'Prypeci'. Podobne mniemanie mam o zdjęciach które można znaleźć na sieci a są w temacie Czarnobyla - czasem ludzie focący tam zapominają, że to jest tragedia ludzi, mieszkających, pracujących, żyjących tam, więc tematyka miejsca w sensie reportażu powinna odnosić się do elementów z ludźmi związanymi, a nie tylko do rozwalonych murów, porozrzucanych urządzeń. Ale to moja subiektywna opinia, jak zawsze zresztą.

pozdrawiam,
SawaRob

Gadu-Gadu: 0

Postprzez gregor » N, 7 marca 2010, 21:26

juha teraz z twych zd. 1.1 , 1.7 , 2.4 , 3.1 , 3.2 i oczywiście 3.6 , taki tasiemiec wygląda ciekawie , ale mało szczegółów mogę dostrzec ;) nie można pow. :(

roarflex moim zdaniem z twych naj to 5 ;) , kolorki znakomite ( zwiększasz saturacje w body ?),do reszty nie mam zdania -czyt. nie czuje ich :?
jeszcze 3 by była fajniejsza gdybyś dokładnie trafił z ostrością w śrubę klamki , bo jest po lewej :(

sawa z kłódką miałeś racje :D , a co do konwersji do BW , to mam i z kolorkami ( by najmniej ja tak to widzę ) :

outcast plener był zapowiedziany (może późno , ale trzeba było mieszkać w M.P. :lol: ) , po drugie czytaj :arrow: wyżej .

Pozdrawiam wszystkich G :mrgreen: nawet tych co z nami nie byli ( niech żałują)
Załączniki
15.jpg
15.
14.jpg
14.
13.jpg
13.
12.jpg
12.
11.jpg
11.
Ostatnio edytowano N, 7 marca 2010, 22:27 przez gregor, łącznie edytowano 2 razy
gregor

Postprzez outcast » N, 7 marca 2010, 22:09

Pięknie uwieczniony kres naszej cywilizacji ;) Tak poważnie to co to za miejsce ?
outcast

Następna strona

Powrót do Martwa natura